• Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2011-06-26 14:33:26

Exodia

Wiedźmisko

Zarejestrowany: 2011-06-23
Posty: 36
Punktów :   
Rasa: Człowiek
Profesja: Alchemik

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Pamiętam, jak pierwszy raz sięgnęłam po powieść J.K. Rowling...
Prawdę mówiąc nie wiem, ile miałam wtedy lat. Wiem, że bakcyla złapałam dzięki koledze jeszcze z czasów podstawówki..
Było lato, jedliśmy coś dziwnego typu puree z proszku gdzieś w jego ogrodzie przy oczku wodnym.
Książka w dłoń. On był już chyba przy drugiej części, a mi wpadł w ręce "Kamień Filozoficzny"...

Tak się zaczytałam i utożsamiłam z małym Harrym, że pożyczyłam książkę i dokończyłam czytanie w domu. Nie spałam, nie jadłam... na jednym kubku herbaty w kilka godzin dosłownie "zjadłam" wzrokiem całą książkę...

Tak było z każdą kolejną częścią. Ilekroć wpadła mi w dłoń- nie odrywałam się od niej aż do ostatniej kartki.

Kamień Filozoficzny był jednak dla mnie jedną z najważniejszych części. Książką, która pokazała małej, nieco przygnębionej dziewczynce, że świat wyobraźni może być naprawdę piękny.

Dla laików Harry Potter to tylko bajka przesadnie rozdmuchana przez media.
Dla nas, pokolenia HP, to nasze dzieciństwo, jedna z jaśniejszych rzeczy dających nadzieję, wiarę i siłę , by zmagać się ze światem. To przekonanie, że prawdziwa przyjaźń może pokonać wszystkie przeciwności, a dobro- choćby nie wiem ile zła nas otaczało- zawsze wygrywa.

Jestem pewna, że cykl HP wielu z nas ukształtował społecznie. Wpoił pewne wartości i przyniósł wiele przyjemnie spędzonych chwil.


W końcu- czytanie rozwija wyobraźnię.

A teraz chciałabym Wam zacytować jedną z ciekawszych recenzji, jakie czytałam. Nie napisał jej żaden dziennikarz, żaden specjalista, żaden ksiądz ani fanatyk.
Napisała ją zwykła dziewczynka z gimnazjum z Wieleniu.
Wielkie uznanie dla niej, za czysty umysł i pasję.


Harry Potter i Kamień Filozoficzny (ang. Harry Potter and the Philosopher’s Stone) jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry’go Pottera. W wersji anglojęzycznej książka ukazała się w 1997 roku, natomiast w przekładzie polskim wydało ją Wydawnictwo Media Rodzina w 1999 roku. Autorką tej bestsellerowej powieści jest Joane Kathleen Rowling, angielska pisarka, nauczycielka literatury, która stworzyła najbardziej fascynującą książkę dla młodzieży. Rowling to laureatka wielu ważnych nagród i wyróżnień, m.in. American Bookselers Book Award (1999 r.) oraz Order Uśmiechu przyznany przez polskich młodych czytelników w 2004 roku. Seria przygód o Harrym Potterze to nie jedyne książki, które wydała. Jest również autorką dwóch książek rodem z czarodziejskiego świata: Quiddich przez wieki oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć.
R E K L A M A    czytaj dalej ↓

J.K Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany) zanim postanowiła napisać przygody Harry’ego Pottera. Na ten pomysł wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Wielu wydawców odrzuciło jej propozycję wydania powieści dla dzieci, która zaczyna się śmiercią rodziców głównego bohatera. Nikt wtedy nie przypuszczał, że historia tego chłopca oczaruje miliony czytelników na całym świecie. Niesamowite jest tez to, że w dobie komputerów, Internetu, telewizji oraz telefonów komórkowych, gdzie wśród młodzieży czytanie praktycznie zanikło, książka o młodym czarodzieju fascynuje i będzie fascynować.

Harry Potter  jest książką dla każdego, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Opisuje  bogate w tajemniczość przygody. Czyta się ją błyskawicznie, akcja wartko pędzi i nie wymaga od czytelnika wielkiego wysiłku. Książka jest pozbawiona rozważań filozoficznych (jakby na przekór tytułowi). Opowiada o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut okaz niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem. Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów – Potterów. Jest on chłopcem niezwykłym, od urodzenia naznaczonym piętnem w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Akcja powieści toczy się w Londynie pod koniec XX wieku oraz w szkole dla czarodziejów – Hogwarcie.

Harry wychowuje się u wujostwa - Dursleyów, którzy bardzo źle go traktują. Mieszka w komórce pod schodami, nie ma zabawek, chodzi w starych ubraniach i musi znosić złośliwości swojego kuzyna Dudley’a. Posiada jednak moc, która odróżnia go od innych chłopców i chroni go przed złem. Jest więc inny niż rówieśnicy, nie podporządkowuje się woli wujów, którzy czasami tracą cierpliwość, gdyż nie wiedzą jak traktować Harry’ego. Ich starania, aby uczynić go zwyczajnym chłopcem, okazują się bezskuteczne. Zawsze jest w centrum jakiś dziwnych wydarzeń, o które jest oskarżany, a które nie są jego winą.

Pewnego dnia wszystko się zmienia. W Londynie roi się od czarodziejów, niebo zapełnione jest latającymi sowami, przed domem Dursley’ów siedzi kot. Listonosz przynosi tajemniczy list zaadresowany do Harry’ego. Pojawia się także dziwny Brodacz, który zabiera jedenastoletniego Harry’ego na zakupy w zupełni mu nieznane rejony miasta. Chłopiec w końcu trafia do szkoły magii i czarodziejstwa. Spotyka tam dwójkę przyjaciół, z którymi przeżywa niesamowite, czasami mrożące krew w żyłach przygody. Uczy się magii, ale również tego jak być dobrym człowiekiem i czarodziejem. Tęskni do rodziców, których cienie odnajduje w tajemniczym zaczarowanym lustrze. Otoczenie od początku stawia przed nim wysokie wymagania. W świecie czarodziejów jest bardzo sławny, jednak mimo tego sam uważa się za zwyczajnego chłopca. Obawia się, że nie podoła obowiązkom, które ma wypełnić. Pomimo tego, w momencie zagrożenia zdobywa się na odwagę, wykorzystuje swój spryt i nabytą w szkole wiedzę.

Uważam, że warto zapoznać się z powieścią J. K Rwoling. Jest to książka pełna przygód, niespodzianek, a także humoru. Czytając ją przenosimy się w świat Harry’ego, oczyma wyobraźni widzimy dokładny zarys miejsc i postaci przedstawionych w książce. Pozwala nam ona oderwać się od codziennych problemu, chociaż na chwile być „w innym świecie”. Trzyma w napięciu do samego końca, tak, iż nie można się od niej oderwać. Polecam ją wszystkim wielbicielom magii, tajemnicy i niebezpiecznych przygód.


PRZYKŁAD

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.minecraftreal.pun.pl www.goodmt2.pun.pl www.scenicclub.pun.pl www.faniasg.pun.pl www.dbpo.pun.pl